Art Cafe – nowy rodzaj sztuki

Art Cafe – nowy rodzaj sztuki

Kawa to najczęściej wybierany, obok wody, napój na świecie. Każdego dnia spożywa się około dwóch miliardów filiżanek. Jednak ten szlachetny napój to nie tylko doskonały sposób na dodanie sobie dawki energii – rytuały związane z piciem kawy mogą stać się elementem stylu życia, a nawet prawdziwą sztuką.

Specjaliści twierdzą, że aby powstała idealna filiżanka kawy, niezbędne są cztery elementy: Miscela, Macinazione, Macchina oraz Mano. Te pochodzące z języka włoskiego terminy oznaczają kolejno: ziarna, młynek, ekspres i człowieka. Dobór odpowiedniego ziarna, kwestia palenia i grubość mielenia mają niebagatelny wpływ na smak i aromat kawy – to ostatni etap, w którym umiejętności baristy pozwolą na odpowiednie podanie gorącego napoju w estetyczny i elegancki sposób.

 

Kawa świeżo palona • SALVADOR Organic Coffee 100% Arabica • 1000g
Kawa świeżo palona • SALVADOR Organic Coffee 100% Arabica • 1000g

 

Nic więc dziwnego, że bariści prześcigają się w coraz to bardziej wykwintnych sposobach podawania kawy. Zwykle procesowi temu poddawane są kawy mleczne. Dzięki spienionemu mleku łatwo utworzyć na powierzchni napoju fantazyjne wzorki. Jednak prawdziwi artyści Art Cafe korzystają z całego arsenału rozmaitych narzędzi – posypek, sosów, syropów.

Najprostszym, choć stosunkowo mało ciekawym sposobem na wzorek na kawie, jest użycie wzorników i posypki. Polega to na tym, że na wierzchu naczynia z kawą stawiamy szablon z otworem, wyciętym w kształcie jaki chcemy uzyskać. Następnie otwór posypuje się np. czekoladą, kakaem,czy wiórkami orzechowymi. Dzięki temu na powierzchni kawy powstanie odpowiedni wzór. Oczywiście, szablony można zakupić, albo, co podniesie nieco unikalność takiego zdobienia, opracować samemu.

Kolejnym ”stopniem wtajemniczenia” jest wykorzystanie właśnie spienionego mleka i espresso. Ten etap wymaga już od artysty Art Cafe sporo wprawy, a uzyskanie jakiegokolwiek wzoru, długich ćwiczeń. Dzięki umiejętnemu polewaniu spienionego mleka z dzbanuszka i precyzyjnym operowaniu filiżanką z kawą, można tworzyć niezwykłe motywy. Niewątpliwie najpopularniejsze, ze względu na relatywną łatwość wykonania, są wzory roślinne – liście i gałązki – a także motyw serca. Jeśli zaś do pomocy użyjemy również wykałaczki, lub podobnego narzędzia, jesteśmy w stanie stworzyć nieomal każdy wzór – na przykład podobizny znanych osób, czy napisy.

Kawa świeżo palona • HONDURAS Strictly High Grown Coffee 100% Arabica • 1000g
Kawa świeżo palona • HONDURAS Strictly High Grown Coffee 100% Arabica • 1000g

 

Ciekawym elementem jest użycie kolorowych syropów i sosówczekoladowego lub kakaowego. Dzięki temu powiększa się dostępna paleta barw artysty, przez co może on tworzyć skomplikowane motywy – gwiazdy, napisy, twarze, pojazdy, a nawet krajobrazy. Niektórzy artyści prześcigają się w odtwarzaniu na powierzchni kawowego napoju wizerunków postaci z bajek i filmów animowanych, komiksów, a nawet arcydzieł malarskich. Na powierzchni kubka możemy zatem mieć własną, kawową wersję Mona Lisy.

Prawdziwi wirtuozi Art Cafe tworzą całe trójwymiarowe konstrukcje z użyciem bitej śmietany, czy pianek marshmallow. Niestety, są to prace ekstremalnie trudne i bardzo niestabilne – ciepło kawy zwykle powoduje rozpuszczenie się dzieła w ciągu kilku minut. Czas na podziwianie mamy boiwiem ograniczony. Niemniej jednak finalny efekt bywa piorunujący.

Nie da się ukryć, że tego typu sztuka staje się coraz bardziej popularna i doceniana. Otrzymanie efektownie udekorowanej kawy z pewnością sprawia, że przyjemniej spędzamy czas na degustacji.

Nie sposób przygotować idealnej kawy bez porządnego ekspresu do kawy. Poniżej nasze propozycje najlepszych ekspresów automatycznych marki Jura:

 

 

Źródło: Ekspresy Jurahttps://www.brodasystem.pl/category/jura

Dodaj komentarz