Dobierz odpowiedni kieliszek do alkoholu

Jeżeli chodzi o przyjmowanie gości to pewne konwenanse odeszły w zapomnienie i coraz częściej pomija się już niektóre skostniałe zasady. Jednak istnieją pewne sprawy, które raczej nie zmienią się nigdy i ich przestrzeganie będzie zawsze obowiązkiem dobrej pani domu i eleganckiego gospodarza. Jednym z takich wiecznych aspektów będzie niezmiennie odpowiedni dobór kieliszków do podawanych alkoholi. Nie ma co liczyć na to, że te zasady zdewaluują się lub znikną – akurat kwestia kieliszków ma ogromne znaczenie. Odpowiednia pojemność oraz kształt pozwalają w pełni cieszyć się trunkami.

Piwo

Piwo podaje się do eleganckich posiłków stosunkowo rzadko, ale na luźniejszych przyjęciach bywa królem napojów. Podanie piwa w elegancki sposób zmienia ten trunek w prawdziwie elitarny poczęstunek. Do dobrego piwa zawsze najlepszym naczyniem będzie elegancki pokal o sporej pojemności. Elegancka szklanka do piwa pozwala nie tylko podać je estetycznie, ale też wydobyć z niego maksimum smaku i aromatu.

Szampan

Urodziny, rocznice i oczywiście Sylwestrowa noc to okazje do tego by uraczyć gości winem z bąbelkami. Szampan jest specyficznym trunkiem, z którego należy nie tylko wydobyć aromat i smak, ale także jak najdłużej zachować w nim musujące bąbelki. Do tego celu nadają się kieliszki ze zwężającą się czaszą. Szampan w kieliszku o wydłużonym kształcie będzie długo cieszył pełnią swoich walorów.

Wino czerwone

LEONARDO - Cheers - Kieliszek do wina czerwonego
LEONARDO – Cheers – Kieliszek do wina czerwonego

Czerwone wino to nie tylko tłumne przyjęcia, ale także romantyczne spotkania we dwoje. Wino czerwone jest również nieodłącznym dodatkiem do czerwonych mięs. W tym wypadku wybiera się kieliszki nieco podobne do szkła używanego do szampana lecz nie wydłużone. Pękata, lekko zwężająca się czasza to niemal symbol czerwonego wina.

Wino białe

Białe wino to przede wszystkim wspaniały dodatek do zakąsek, ryb oraz białego mięsa. Kieliszek do białego wina jest zwykle znacznie węższy od tych używanych przy winach czerwonych. Białe wino nie potrzebuje dużej powierzchni by wydobyć z siebie maksimum aromatu i nie wymaga tak pękatej czaszy.

Whisky

Szlachetna whisky zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Spotyka się ja coraz częściej na eleganckich przyjęciach rodzinnych oraz na spotkaniach w gronie przyjaciół. Whisky maksimum smaku pokazuje gdy podawana jest w szklankach. Dobra szklanka do whisky jest niska i szeroka z charakterystycznym grubym dnem.

 LEONARDO - Pisa - Kieliszek do wódki
LEONARDO – Pisa – Kieliszek do wódki

Koktajle

LEONARDO - Daily - Kieliszek koktailowy
LEONARDO – Daily – Kieliszek koktailowy

Mieszane drinki i koktajle należą do najbardziej efektownych alkoholi. Podawane z przybraniem, mieniące się nierzadko wieloma kolorami potrzebują równie oszałamiającej oprawy w wytwornym szkle. Najczęściej spotykanym kieliszkiem koktajlowym jest ten o stożkowatej czaszy osadzonej na wysmukłej i długiej nóżce.