Jak usunąć kamień z czajnika tradycyjnego i elektrycznego?

Twarda woda tworzy przykry, utrudniający życie osad w naszych czajnikach. Ciężko tego uniknąć. Zmagamy się z nią zarówno podczas prań, jak i gotowania wody. Nawet najdroższe czajniki po jakimś czasie jej ulegają. Jak zatem sobie z tym poradzić? Na zapobieganie twardej wodzie nie ma sprawdzonego sposobu. Rynek prezentuje różne filtry na krany, które zmiękczają wodę. Niestety nie są tanie, a poza tym ich skuteczność nie jest stu procentowa. Warto jednak zaznaczyć, że poprawiają ogólny smak wody.

Czajnik tradycyjny jest idealny do gotowania na kuchni gazowej. Dawniej spotykany w prawie każdym domu. Później wyparty przez elektryczny. Obecnie powraca do łask. Czajnik elektryczny jest prosty, szybki i bardzo popularny. Obydwa, niestety, są narażone na powstawanie na dnie kamienia.

Intrygującym rozwiązaniem jest zastosowanie soku z cytryny. Wystarczy do czajnika nalać szklankę soku cytrynowego i pozostawić na około godzinę. Następnie go wypłukać i sprawdzić czy zadziałało. Jeżeli nie, to powtórzyć czynność. Wszystko zależy od tego jak duży kamień osiadł na dnie czajnika.

Równie dobrze można dodać dwie łyżki sody oczyszczonej i pozostawić na około 15 minut. Po tym zabiegu czajnik należy dokładnie umyć najlepiej kilka razy i zagotować w nim wodę. Pierwsze zagotowanie wylewamy.

Innym domowym sposobem jest przegotowanie w czajniku obierków z ziemniaków. Po pierwszym wrzeniu trzeba wylać wodę, ale obierki zostawić w urządzeniu. Następnie ponownie zalać je wodą i zagotować. Czajnik powinien być czysty.

Niekonwencjonalne, ale równie skutecznie będzie zagotowanie w czajniku szklanki coca-coli. Sprawdzi się również na bardzo osadzoną kamieniem grzałkę w czajnikach elektrycznych. Jeżeli efekt jest mało zadowalający, warto dodać łyżeczkę sody oczyszczonej.

Najpopularniejszym odkamieniaczem jest ocet. Do czajnika trzeba wlać szklankę octu i pół szklanki wody, następnie zagotować i odstawić na około godzinę. Pozostanie nam ostry i dla wielu nieprzyjemny zapach, zatem konieczne będzie dokładne umycie i kilkukrotne zagotowanie wody.

Inna opcją są oferowane przez rynek środki chemiczne odkamieniające. Można je bez przeszkód znaleźć w różnych sklepach wielobranżowych. Ich wadą jest, niestety, zawieranie sporej ilości chemii, która, jak wszechobecnie wiadomo, jest bardzo niezdrowa i niewskazana dla naszego organizmu. Decydując się na preparat chemiczny, należy pamiętać, żeby wybierać tylko taki, który został dopuszczony do czyszczenia urządzeń mających kontakt z żywnością. W przeciwnym razie jego użycie może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Żaden z powyższych sposobów nie unicestwia osadu na stałe. Jednak czajnik oczyszczony z kamienia nie niszczy smaku wody, a przez to wszelkich przygotowywanych napojów. Warto przeprowadzić akcję odkamieniania przynajmniej raz na dwa miesiące. Oczywiście zawsze trzeba mieć wgląd we wnętrze czajnika i można na tej podstawie ocenić czy już nadszedł najwyższy czas na jeden z powyższych zabiegów.