Jaka herbata jest najzdrowsza?

Herbata jest napojem, który w naszych domach gości już od setek lat. Idealnie komponuje się z posiłkami, deserami. Jest także świetnym towarzyszem codziennego dnia, idealnie zastępując kawę. Warto jednak wiedzieć, ze herbata również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Aby jednak móc czerpać z jej prozdrowotnych właściwości, trzeba poznać jej poszczególne rodzaje i gatunki.

Herbata czarna

Jest to najczęściej wybierana herbata – decyduje się na nią aż osiemdziesiąt procent osób, które uważają się za miłośników herbaty. Niestety, wciąż nie docenia się jej właściwości. Wprawdzie nie posiada tak wiele cennych antyoksydantów jak inne gatunki herbaty, ale zawiera teaflawiny oraz tearubiny, które wpływają na organizm podobnie jak antyoksydanty. Jest ona również doskonałym lekarstwem w czasie przeziębienia – wystarczy dolać do niej nieco soku z malin lub dodać miód i cytrynę. Pomaga w przypadku bólów brzucha – w tej sytuacji należy jednak pić napar wyjątkowo mocny i pozbawiony cukru. Czarna herbata wykazuje działanie rozgrzewające i bakteriobójcze. Korzystnie wpływa również na procesy myślowe oraz zdolność koncentracji. Wybierać można między czarną herbatą liściastą, granulowaną oraz tą w praktycznych torebkach.

DILMAH - Herbata Ceylon Gold - 100 szt.
DILMAH – Herbata Ceylon Gold – 100 szt.

Herbata zielona

To właśnie ona jest powszechnie uważa za najzdrowszą. Wszystko za sprawą ogromnej ilości antyoksydantów, które są w niej zawarte. Regularne picie zielonej herbaty pozwala uporać się z zaburzeniami trawiennymi i bólami głowy. Jest to również świetny środek na problemy ze zdrowiem i, o czym mało kto pamięta, kaca. Napar przygotowany na liściach zielonej herbaty dostarcza ogromnych ilości żelaza, cynku, potasu, wapnia, sodu oraz witamin: PP, K, E, C, A oraz tych z grupy B. Obecność fluoru sprawia z kolei, że picie zielonej herbaty korzystnie wpływa na stan kości oraz zębów, skutecznie zapobiegając powstawaniu próchnicy. Badania naukowe pokazują również, że chroni ona przed powstawaniem choroby Alzheimera. Zawarta w zielonej herbacie L – teanina sprawia, że można ją stosować jako naturalny środek uspokajający. Smaczny napar zielonej herbaty można uzyskać, sięgając po herbatę w praktycznych kopertach.

DILMAH - Herbata zielona - koperty 25 x 1.5g
DILMAH – Herbata zielona – koperty 25 x 1.5g

Herbata czerwona

Pu – Erh to odmiana herbaty, która powstaje na skutek bardzo wolnej fermentacji. Nie bez powodu nazywa się ją mianem niszczyciela tłuszczu – wypijanie jej codziennie pozwala zgubić zbędne kilogramy nawet bez zmiany nawyków żywieniowych. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na kondycję wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wspomaga procesy odpornościowe, które zachodzą w organizmie. Jest także niezastąpiona, jeżeli chcemy oczyścić ciało z toksyn. Jest źródłem takich cennych składników, jak:
– garbniki;
– alkanoidy;
– flawonoidy;
– witamina C;
– wapń;
– magnez;
– mangan.
Wyróżnia się dość specyficznym smakiem, który porównać można do ziemi lub mułu. To właśnie z tego powodu producenci bardzo często decydują się dodawać do niej aromaty, które sprawiają, że wypić można ją bez problemu.