Jaka kawa do ekspresu? Ziarnista, mielona, w kapsułkach?

Jaka kawa do ekspresu? Ziarnista, mielona, w kapsułkach?

Jeżeli zdecydujemy się na przygotowywanie kawy w ekspresie, mamy do wyboru kilka opcji. Na jaką z nich się zdecydować? Czy najlepsza będzie klasyczna, ziarnista kawa, kawa od razu mielona, a może ta zamknięta w kapsułkach?

Kryterium decydującym o zakupie konkretnego typu kawy powinny być nasze indywidualne gusta, zarówno jeśli chodzi o kwestie smakowe, jak i samo przygotowywanie napoju. Trudno bowiem wyobrazić sobie pełną satysfakcję z delektowania się kawą, której ziarna wcześniej mieliliśmy, jeśli uważamy to za stratę czasu. Tak samo trudno będzie docenić kawę w kapsułkach prawdziwemu koneserowi, przyzwyczajonemu do obracania w palcach aromatycznych ziaren i czerpiącemu radość z całego rytuału, jakiego kawa ziarnista wymaga. Aby ułatwić zatem wybór niezdecydowanym, zdradzamy kilka kwestii.

Kawa ziarnista, czyli opcja dla wymagających

Nie bez powodu kawa ta uważana jest za najbardziej wartościową – tutejszy aromat uwodzi już na etapie mielenia ziaren, działając na nas w sposób pobudzający i energetyzujący. Sprawdzi się tutaj zarówno ekspres automatyczny, zaopatrzony we wbudowany młynek i samodzielnie mielący kawę tuż przed jej zaparzeniem, jak i zwyczajny ekspres, do którego wsypiemy kawę zmieloną wcześniej w osobnym młynku.

LAVAZZA - Kawa ziarnista Caffe Crema Classico - 1 kg
LAVAZZA – Kawa ziarnista Caffe Crema Classico – 1 kg
PELLINI - Kawa ziarnista Espresso Bar Cremoso - 1 kg
PELLINI – Kawa ziarnista Espresso Bar Cremoso – 1 kg

Za 1 kg dobrej gatunkowo kawy ziarnistej zapłacimy powyżej 50 zł . Przykładem może być tutaj kawa Pellini Espresso Superiore, stanowiąca mieszankę górskich odmian Arabiki i odznaczająca się intensywnym, słodkim aromatem. Wyborna jest też Lavazza Caffe Crema Classico, idealna do przyrządzania zarówno espresso, jak i napojów kawowych na bazie mleka.

Kawa mielona, czyli alternatywa dla ziaren

Pozwala zaoszczędzić czasu i wysiłku, choć zwalnia nas już z konieczności samodzielnego mielenia ziaren. Kawa mielona, bo o niej mowa, nadaje się do parzenia m.in. w ekspresach kolbowych i przelewowych. Jest szybka i łatwa w przygotowaniu, choć ma jedną podstawową wadę – jej aromat nie jest już tak intensywny i szybko po otwarciu opakowania zaczyna znika.

LAVAZZA - Kawa mielona Espresso - puszka 250 g
LAVAZZA – Kawa mielona Espresso – puszka 250 g

Tutaj za opakowanie ważące 250 g zapłacimy ok. 20-25 złotych. Doskonałe w smaku są kawy marki Lavazza, jak np. Lavazza Espresso 100% Arabica, stanowiąca mieszankę najszlachetniejszych ziaren Arabiki, pochodzących z centralnej Ameryki i Brazylii. Cechuje się przy tym mocno wyczuwalnym smakiem i idealnie sprawdza się o każdej porze dnia. Podobnie Lavazza Tierra, na którą składa się Arabica i Robusta i która pozostawia po wypiciu słodki, lekko kwiatowy posmak.

LAVAZZA - Kawa ziarnista Tierra - 1 kg
LAVAZZA – Kawa ziarnista Tierra – 1 kg

Kawa w kapsułkach, czyli opcja dla wygodnych

To również rodzaj kawy mielonej, zamkniętej w małych, wykonanych z metalu bądź plastiku kapsułkach. Dzięki temu, że każda porcja jest hermetycznie zapakowana, pozwala na zachowanie oryginalnych walorów smakowych ziaren. Wykorzystywana może być jednak wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego ekspresach.

Za zestaw 100 sztuk zapłacimy tu ok. 180 zł. Dobrze sprawdzi się w tej roli np. Lavazza EP Aroma Club Gran Espresso 100% Arabica oraz Lavazza EP Aroma Point Gran Caffe, będąca mieszanką brazylijskich i pochodzących z Ameryki Środkowej Arabik oraz indonezyjskich Robust.

LAVAZZA - Kawa EP Aroma Club Gran Espresso - kapsułki 100 szt.
LAVAZZA – Kawa EP Aroma Club Gran Espresso – kapsułki 100 szt.

Dodaj komentarz