Jaką kawę można przygotować z ekspresu?

ekspre sdo kawy jura s8 Silver kawy

Kupiłeś właśnie nowy ekspres do kawy? Zapraszasz gości i chciałbyś poznać możliwości sprzętu, którego używasz sporadycznie do zaparzenia porannej, czarnej kawy?

Dzięki naszym poradom bez kłopotu będziesz umiał odróżnić caffe latte od cappuccino i nigdy już nie pomylisz espresso z americano.

Jeśli lubisz czarną kawę, bez dodatku mleka możesz wybrać espresso – bardzo popularną kawę o włoskich korzeniach. Espresso podajemy w malutkich filiżankach (najczęściej o pojemności 50-70ml), często w towarzystwie szklanki wody. Uważa się, że cechą dobrego espresso jest delikatna pianka na jego powierzchni. Taka kawa jest z reguły mocna i esencjonalna. Jeśli preferujesz delikatniejsze napoje, możesz zdecydować się na espresso przedłużone wodą. W ten sposób otrzymamy kawę zwaną americano. Taką kawę możemy rozcieńczać wodą w zależności od osobistych preferencji, aż do otrzymania naparu o takim smaku i aromacie, jaki najbardziej nam odpowiada. Jeśli do espresso dodamy tylko niewielką ilość wody, otrzymamy kawę zwaną caffe lungo.

Jeśli jesteś fanem kaw z mlekiem, masz naprawdę ogromne pole do popisu. Pamiętaj o tym, że taka kawa będzie smakować doskonale nie tylko z krowim mlekiem. Do jej przygotowania możemy użyć także produktów roślinnych – mleka sojowego, ryżowego czy migdałowego. Jest to świetna propozycja dla osób, które nie tolerują laktozy, albo są na diecie wegańskiej. Jeśli lubisz kawy ze spienionym mlekiem, decydując się na zakup ekspresu warto zainwestować w model wyposażony w dobry spieniacz. Pozwoli nam to w kilka chwil przygotować ulubiony napój, który podany w odpowiednim naczyniu zachwyci nie tylko smakiem i aromatem, ale także przepięknym wyglądem.

Jedną z popularniejszych, mlecznych kaw jest niezaprzeczalnie caffe latte, bardzo lubiana zwłaszcza przez kobiety, ze względu na swoją jedwabistą konsystencję. Taką kawę podaje się zazwyczaj w wysokich szklankach, a przyrządza się ją w proporcjach – 1/3 espresso i 2/3 ciepłego, spienionego mleka. Nieco delikatniejsza od caffe latte jest latte machiato. Składa się on aż z 3 warstw – na spodzie znajduje się mleko, na niej spoczywa warstwa espresso, a na samej górze mamy delikatną, kremową mleczną piankę. Taką kawę również podajemy w długich szklankach, w towarzystwie równie długiej łyżeczki.

Jeszcze jedną, bardzo popularną mleczną kawą jest cappuccino. Cappuccino podaje się w pękatych filiżankach, a sama kawa składa się z espresso, mleka oraz mlecznej pianki w równych proporcjach. Jako ciekawostkę należy dodać, że włosi piją taki rodzaj kawy jedynie do południa (np. jako element włoskiego śniadania, w towarzystwie rogalika). Dlatego też zawsze ze sporym zdziwieniem patrzą na nieświadomych tego faktu turystów, którzy zamawiają cappuccino popołudniem lub wieczorem.

Jeśli zależy nam na kawie, która będzie połączeniem siły i delikatności, wybierzmy espresso macchiato. Taki napój składa się z espresso oraz kropli spienionego mleka a podajemy go, podobnie jak klasyczne espresso, w malutkich filiżankach.

https://www.brodasystem.pl/ekspres-do-kawy-jura-ena-8-nordic-white.html
Ekspres do kawy Jura ENA 8 Nordic White