Picie kawy zacznij od podgrzania filiżanki!

Picie kawy zacznij od podgrzania filiżanki!

Większość z nas dzień zaczyna od filiżanki pachnącej, niezwykle aromatycznej i naprawdę pobudzającej kawy. Tymczasem okazuje się, że nie wiemy tak naprawdę, jak kawę serwować. Zazwyczaj nalewamy ją do całkowicie zimnego naczynia, czego kawa naprawdę nie lubi. Ten charakteryzujący się wspaniałym zapachem napar należy serwować w filiżankach o odpowiedniej temperaturze. Nie za zimnej, ale też nie za gorącej.

Wprawdzie filiżanki podgrzać można, nalewając do nich gorącą wodę, lepszym rozwiązaniem okazuje się być kupno podgrzewacza do filiżanek. W sposób w pełni profesjonalny nada on filiżankom pożądaną temperaturę. Wszystkim miłośnikom kawy wychodzi naprzeciw firma JURA, która proponuje doskonałej jakości podgrzewacze.

JURA - Podgrzewacz filiżanek ALU
JURA – Podgrzewacz filiżanek ALU

Dlaczego filiżanka nie może być za zimna?

Wlewając kawę do zimnej filiżanki, musimy liczyć się z tym, że nie będzie ona smakowała perfekcyjnie. Zimne naczynie negatywnie wpływa bowiem na właściwości smakowe kawy. Jednocześnie mniejszy będzie jej aromat. Niska temperatura negatywnie wpływa bowiem na kawowy bukiet. Z kolei zbyt gorąca filiżanka może sprawić, że osoba, która z niej korzysta po prostu się poparzy.

Kawa i ciepło

Prawdziwa kawa wysokiej jakości musi być zaserwowana w odpowiedniej temperaturze. W przypadku cappuccino wynosi ona około 55 stopni. Dla espresso jest już nieco wyższa – 67stopni. Latte podajemy zawsze w temperaturze aż 80 stopni. Doświadczeni bariści zgodnym głosem powiedzą, że temperatura filiżanki musi być maksymalnie zbliżona do temperatury kawy.

Serwowanie kawy w zimnej filiżance zawsze obniża temperaturę napoju. W efekcie kawa błyskawicznie robi się zimna, smakuje gorzej, nie jest tak aromatyczna.

Podając kawę, trzeba zrobić to tak, aby nie wystygła ona przynajmniej przez piętnaście minut. Serwowanie kawy w szklance lub bardzo cienkiej filiżance sprawia, że stygnie ona naprawdę szybko. Za optymalne do serwowania kawy uznaje się kamionkowe filiżanki, których grube ścianki skutecznie chronią napar przed utratą temperatury.

Profesjonalny sprzęt

Wspomniana już firma JURA oferuje wysokiej jakości podgrzewacze do filiżanek, które pozwolą na serwowanie kawy zgodnie z tajnikami sztuki. Urządzenie te nie są wprawdzie tanie, ale sprawdzają się doskonale. Wybierając je, zawsze należy brać pod uwagę ilość filiżanek, które można podgrzać w tym samym czasie. Jeżeli kawą zamierzamy częstować gości na przyjęciach, optymalnym rozwiązaniem będzie większy podgrzewacz.

Jeżeli nie mamy na nie miejsca, możemy poszukać ekspresu ciśnieniowego z funkcją podgrzewania naczyń. Niektóre z nich wyposażone są w takie udogodnienie.

JURA - Szklany podgrzewacz do filiżanek
JURA – Szklany podgrzewacz do filiżanek

Prawdziwi miłośnicy kawy doskonale wiedzą, jak ważne jest serwowanie jej zgodnie z tajnikami sztuki. Żaden barista nie odważy się na podanie nam kawy w zimnej filiżance. Zasadę tę warto przenieść również do własnego domu. Dzięki temu raczyć będziemy się kawą o wspaniałym aromacie i niezwykle głębokim smaku.

Dodaj komentarz