W jakich temperaturach powinno podawać się poszczególne alkohole?
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie rodzaje alkoholu pasują do każdej potrawy. Wiemy także, że w innych kieliszkach serwuje się wódkę, inne przeznaczone są na białe wino, a w jeszcze innych powinno podać się czerwone. Często zapominamy jednak, że aby alkohol rozwinął w pełni swój smak, musi być podany w ściśle określonej temperaturze.
Jak schładzać alkohol?
Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalne ochładzacze do butelek. W barach i restauracjach takie urządzenia wbudowane są w ladę barową. W domu możemy wykorzystać lodówkę, zamrażarkę lub naczynie wypełnione lodem. Świetnie sprawdzają się ładnie wykonane wiaderka, w których najlepiej prezentują się butelki z szampanem.
Należy pamiętać, że chłodzenie może zająć nam nawet trzy godziny, jeżeli butelka będzie umieszczona w pozycji stojącej. Kiedy ją położymy, cały proces skróci się do około godziny. Szybki efekt chłodzenia osiągniemy, umieszczając butelkę w zamrażalniku na około trzydzieści minut. Nie należy zostawiać butelki w zamrażarce dłużej – napój może bowiem zmienić nie tylko barwę, zapach, ale również smak.
Etykieta, która znajduje się na butelce, nie odklei się, jeżeli miejsce, w którym jest naklejona owiniemy dokładnie materiałową serwetką.
Określone temperatury
W zależności od rodzaju alkohole serwuje się w różnej temperaturze, zaliczanej do jednego z następujących zakresów:
- zimne;
- chłodne;
- umiarkowane;
- gorące.
W przypadku napojów zimnych w grę wchodzą temperatury od -5 do 0 stopni, od 1 do 4 stopni oraz od 5 do 8 stopni. W pierwszym wypadku mówimy o tak zwanym zamrożeniu z igłą – w napoju wyraźnie widoczne są igiełki lodowe.
Napoje chłodne to temperatury od 8 do 10 stopni, od 10 do 12 oraz od 12 do 14 stopni. W przypadku temperatury umiarkowanych w grę wchodzą następujące zakresy: od 14 do 16 stopni, od 18 do 21 oraz od 22 do 24 stopni. Temperatury gorące rozpoczynają się od 65 stopni.
Temperatura podawania wina
W przypadku wina temperatura serwowania uzależniona jest nie tylko od koloru i smaku. Wina białe wytrawne i półwytrawne młode serwuje się w temperaturze od 4 do 8 stopni. W przypadku win już w pełni dojrzałych, których smak jest głęboki i ładnie ukształtowany, optymalna temperatura waha się w przedziale 6 – 12 stopni.
Wina czerwone wytrawne i półwytrawne lekkie serwować należy w temperaturze od 10 do 14 stopni. W przypadku win ciężkich optymalna temperatura oscyluje wokół 17 stopni.
Młode wino różowe powinno serwować się w temperaturze około 7 stopni, zaś dojrzałe w temperaturze 10 stopni.
Temperatura serwowania wódki
Wszystkie wódki wytrawne serwuje się schłodzone. Zazwyczaj temperatura powinna wynosić około 10 stopni. Wódki słodkie oraz likiery serwować można w temperaturze około 13 stopni.
Temperatura serwowania miodów pitnych
Tutaj temperatura uzależniona jest od rodzaju miodu. I tak:
- czwórniak serwujemy w temperaturze od 8 do 12 stopni;
- trójniak smakuje najlepiej schłodzony do temperatury 10 stopni;
- dwójniak najlepiej podawać w temperaturze 12 stopni;
- półtorak schładzamy najsłabiej – serwować powinno się go wtedy, kiedy jego temperatura waha się od 16 do 18 stopni.