Jaki czajnik wybrać

Toster WMF Kitchenminis 04 1410 0011

Czajnik to sprzęt obecny w każdym domu i narzędzie codziennego użytku, dzięki któremu możemy zrobić kawę, herbatę czy gotowe danie. Na rynku obecnych jest wiele różnych czajników. Poniżej opisujemy ich wybrane typy oraz elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego.

Rodzaje czajników

1. Elektryczny – należy do grupy małych AGD. Dzięki zasilaniu prądem szybciej nagrzewa wodę i jest wygodny w użyciu, zwłaszcza taki, który wyposażony jest dodatkowo w grzałkę płytkową, czyli obrotową płytkę. Na czajnikach elektrycznych umieszczono skalę, dzięki której wiemy, ile należy wlać wody oraz ile wody już on zawiera, a także lampki sygnalizujące moment zagotowania się wody. Czajniki te zostały wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są niedrogie oraz lekkie.

2. Bezprzewodowy – są łatwe w użytkowaniu, jednak wymagają dużej mocy, dlatego przed kupnem warto sprawdzić możliwości naszej instalacji elektrycznej. Niektóre czajniki bezprzewodowe oferują regulację temperatury między 50 a 100 stopni Celsjusza.

3. Tradycyjny – znany od pokoleń i przeznaczony na kuchenkę gazową. Zazwyczaj wykonany ze stali, niekiedy dodatkowo pokrytej emalią. Zwykle zakończony jest gwizdkiem, który sygnalizuje moment zagotowania się wody, i wyposażony w dużą rączkę z tworzywa odpornego na wysoką temperaturę. Do czajników tradycyjnych zaliczają się również japońskie żeliwne imbryki, które dłużej utrzymują temperaturę napoju, są jednak droższe od czajników. Asortyment czajników tradycyjnych jest wyjątkowo szeroki i obejmujący różne style, od czajników nowoczesnych, prostych:

po stylizowane, w stylu retro lub orientalnym,.

Typy czajników:
– ze względu na wielkość: małe, średnie i duże; od 0,4 do 2,3 lm

– ze względu na grzałkę: z grzałką płaską lub spiralną; spiralna wymaga każdorazowo takiej ilości wody, która ją przykryje. Szybciej osadza si,ę na niej kamień, ale czajniki z taką grzałką są tańsze,

– ze względu na tworzywo: plastikowe, ceramiczne, szklane i metalowe,

– ze względu na moc: nisko-, średnio- i wysokowatowe; czajniki z grzałką płaską mają większą moc

Typy tworzywa, z którego wykonane są dzbanki w czajnikach:
– szkło,
– ceramika,
– tworzywo sztuczne,
– stal szlachetna