Lekcja savoir vivre, czyli jak posługiwać się sztućcami
Mówiąc o zasadach savoire vivre, koniecznie trzeba wspomnieć o zachowaniu się przy stole. Znaczenie ma tutaj nie tylko sposób siedzenia, prowadzone rozmowy czy to, jak trzymamy łokcie. Nie można zapominać o posługiwaniu się sztućcami. Liczy się nie tylko to, jak zostały ułożone, ale również jak z nich korzystać.
Ułożenie, czyli po co sięgnąć w pierwszej kolejności
Niezależnie od tego, czy spożywamy posiłek w eleganckiej restauracji czy w czasie rodzinnego spotkania, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie. Mówi ona, że w pierwszej kolejności sięgamy po te sztućce, które położone są najdalej od talerzy. Tutaj wskazówka dla tych, którzy je układają: kolejność musi być zgodna z tym, jak serwowane są dania. To właśnie dlatego widelczyki do ciasta leżą zawsze przy samym talerzu.
Tradycyjne ułożenie
W zdecydowanej większości przypadków spotykamy się z trzema rodzajami sztućców: łyżką, nożem i widelcem. Czasem dochodzi jeszcze łyżeczka do herbaty. Posługiwanie się nimi nie stwarza nam żadnych trudności. Z ich pomocą zjemy zupę, klasyczny kotlet czy pieczeń. Co jednak, kiedy zaserwowane zostaną nam na przykład ryby albo owoce morza? Jak jeść ślimaki, aby nie narazić się na śmieszność?
Homary i kraby
To chyba jedne z najbardziej wymagających owoców morza. Serwuje się je w całości. Ich pancerze są zazwyczaj bardzo twarde. Aby dostać się do niezwykle smacznego mięsa, należy sięgnąć po specjalne szczypce. W restauracji można o pomoc poprosić kelnera – nie ma w tym nic złego. Jak jednak zabrać się za spożywanie tych rarytasów? Wydobycie mięsa możliwe jest z pomocą bardzo długich widelców, które mają jedynie dwa zęby. Wszystkich miłośnikom tych przysmaków zaleca się kupno specjalnych sztućców właśnie do owoców morza. Z nimi spożywanie skorupiaków będzie naprawdę proste.
Ostrygi
Zazwyczaj serwowane są w muszlach – jeszcze zamknięte. Niezbędne jest więc jest otworzenie. W tym celu trzeba sięgnąć po specjalny widelczyk do ostryg. Z jego pomocą otwieramy muszlę, a następnie oddzielamy znajdującą się w niej ostrygę. Można wprawdzie sięgnąć po zwykły nożyk, ale nie będzie to zgodne z zasadami sztuki kulinarnej.
Różne rodzaje noży
W początkowym okresie swojego istnienia noże charakteryzowały się wyjątkowo ostrym końcem. Z czasem zaczęły się coraz bardziej zaokrąglać. Dzisiaj wyróżnia się:
- noże obiadowe – cechują się niewielkich rozmiarów ząbkami. Nie są zbyt ostre, ale bez trudu pokroimy nimi mięso;
- noże do przystawek – mają one średnią wielkość. Wykorzystuje się je do przystawek oraz deserów;
- noże do ryb – swoim kształtem przypominają one łopatkę. Ostrze jest tępe, za to ich koniec jest zaostrzony. Co ważne: nie kroi się nimi ryby, ale używa ich jedynie do jej przytrzymywania wtedy, kiedy oddzielamy mięso;
- noże do masła i sera – ich ostrza są tępe. Nóż do sera ma jednak ostro zakończony czubek, którym można nakładać ser.
Trudna sztuka, ale możliwa do opanowania
O zasadach posługiwania się sztućcami oraz spożywania określonych rodzajów posiłków można by pisać naprawdę długo. Reguł jest całe mnóstwo, są skomplikowane, ale ich opanowanie jest jak najbardziej możliwe.